Транспортните застраховки – видове
При товарен превоз на големи разстояния, особено при международен транспорт, възможността за увреждане на товара е сравнително голям. Предвиждайки възможните рискове и щетите, които може да понесе товарът при транспортирането му, за участниците в процеса на транспорт търсят начин да защитят своите интереси… Застраховката е най-сигурният начин за защита.
Процесът на застраховане и самото сключване на застрахователния договор винаги е свързано с наличието на застраховаем интерес. „Застраховаемия интерес” е онзи имуществен интерес, който има застраховащият по отношение на застрахования предмет. Той е налице тогава, когато застрахованият е пряко материално заинтересован от съдбата на предмета на застраховката.
Застраховката "Товари по време на превоз" (карго застраховка) защитава товарите срещу рискове възникнали по време на транспортиране. Покритите рискове се определят в зависимост от спецификата на товара, опаковката, вида транспорт, начална и крайна дестинации. Застраховка „Товари по време на превоз“ може да бъде сключена от всяко физическо или юридическо лице; производител и търговец на стока, което извършва търговия със стоки и превозващо товари. Застраховката „Товари по време на превоз” покрива само тези рискове и разходи, които са подробно описани в застрахователния договор, като ПТП, природни бедствия, пожар, кражба, грабеж и др.
Застраховката "Товари по време на превоз" може да осигури застрахователно покритие срещу рискове покрити съгласно изискванията на действащите Лондонски Институтски Карго Клаузи или - Institute Cargo Clauses (А) – (Пълно покритие); Institute Cargo Clauses (В) – (Ограничено покритие); Institute Cargo Clauses (C) – (Минимално покритие), или други действащи, или прилагани на международния застрахователен пазар специализирани „Карго” клаузи, съответстващи на вида товар или на начина на транспортиране. Всеки вид застраховка има възможност, срещу допълнително заплащане, да се сдобие с допълнително покритие в случаи на много други щети.
Отговорността на застрахователя започва от натоварването на стоката, на съответното – предварително посочено превозно средство и приключва с разтоварването на стоката на уговорения адрес. Обхватът на застраховката е в сила също и при забавяния, нужда от претоварване на друга транспортна единица и други изключения, независещи от застрахованата страна, с цел намаляване на загуби или риск. Маршрутът, по който следва да бъде превозен застрахования товар, се посочва и може да бъде сменен след уведомление към застрахователната компания. Срокът на действие на транспортните застраховки се определя според периода на превозване на стоките по съответния маршрут.
Застраховани могат да бъдат всички видове товари, които биват превозвани със сухопътен, морски или въздушен транспорт.
Непокритите рискове в договорите за транспортни застраховки са: умишлени действия на застрахователя; небрежност на застрахователя; неподходящо опаковане на товарите; скрити дефекти, свързани със специфичността на товарите; рискове произтичащи от превози на контрабандни стоки. Срокът на действие на транспортните застраховки се определя според периода на превозване на стоките по съответния маршрут.
Необходимата информация за сключване на карго застраховка е: вид на товара и опаковката, тегло, товарен адрес, разтоварен адрес, вид на превозното средство, фактурна стойност по оригинална или проформа фактура на застрахования обект, както и рисковите, срещу които се предпазва стоката.
При застраховката „Отговорност на превозвача“ (CMR застраховка) превозвачът поема отговорност за евентуални повреди, загуби или унищожаване на товарите, които превозва със собствени или наети от него превозни средства. Застраховката се отнася за повреди и липси на товари при вътрешни и при международни превози, най-често извършвани с автомобилен транспорт. За вътрешните автомобилни превози се прилага Законът за автомобилни превози, гл. V, раздел IV, а за международните – Конвенцията за международни автомобилни превози (Конвенция CMR), гл. IV.
Размерите на застраховките при повреди или липси на товари се определят: за вътрешните автомобилни превози – съгласно чл. 71 от Закона за автомобилни превози, а за международните – съгласно чл. 23, пар.3 на Конвенцията CMR. Виж повече тук >>>
Със „Застраховка отговорност на спедитора“ се покриват евентуални финансови загуби и щети нанесени по вина на спедитора при извършване на транспортирането, както и за неизпълнени от него задължения, които са поети съгласно договора за спедиция. Тя е доброволна имуществена застраховка, покриваща както физически, така и косвени щети и загуби. Рисковете, които покрива тази застраховка, включват: загуби от погрешна спедиция на стоките; загуби поради погрешно предаване на стоките; загуби поради неизпълнение на задълженията на спедитора, определени в договора за спедиция. Тези рискове се покриват от застраховката само когато отговорността на спедитора съответства на националното законодателство или на приложима международна конвенция и спедиторите извършват своята дейност в съответствие с “ОБЩИТЕ СПЕДИТОРСКИ УСЛОВИЯ” и “ОБЩИТЕ СКЛАДОВИ УСЛОВИЯ” на Националното сдружение на Българските спедитори. При „Застраховка отговорност на спедитора“ спедиторът може да действа като: комисионер – от името и за сметка на клиента и/или собственика; търговски представител – от свое име, но за сметка на клиента и/или собственика; оператор – от свое име и за своя сметка.